Przy tej ilości "składników odżywczych" sałatka spokojnie wystarczy za cały posiłek, ale w mniejszej ilości może też być dodatkiem np. do ryby. W czasie jej jedzenia nie chciała mnie też opuścić myśl o smażonym sandaczu. Gdybym tylko miała do niego dostęp...
Sałatka z kaszą gryczaną, przepiórczymi jajkami i boczkiem
2 samodzielne porcje lub 4 jako dodatek
- 2 szklanki kaszy gryczanej, ugotowanej na sypko
- 150 g boczku wędzonego
- 8 przepiórczych jajek, ugotowanych na twardo* i przekrojonych na pół
- 10 korniszonów, przekrojonych wzdłuż na pół
- 4-5 pomidorów campari, pokrojonych na ćwiartki
- 2 łyżki natki pietruszki, posiekanej
sos:
- 1/2 średniej cebuli, pokrojonej w niedużą kostkę
- 2-3 łyżki zalewy z korniszonów
- opcjonalnie: 1 łyżka białego octu winnego
- 3 łyżki tłuszczu ze smażenia boczku
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- 1/2 łyżeczki musztardy pełnoziarnistej
- 1/2 łyżeczki majeranku
- sól i pieprz, do smaku
Pokrojoną w kostkę cebulę zalej 3 łyżkami zalewy z korniszonów i odstaw na 10-15 minut. Jeśli zalewa jest mało kwaśna dodaj do niej łyżkę octu winnego.
Wędzony boczek pokrój na plastry o grubości 4-5 mm, a plastry - w poprzek na kwadraty. Smaż je na niedużym ogniu, aż zrobią się rumiane i chrupiące, i wytopi się z nich większość tłuszczu. Boczek przełóż na ręcznik papierowy, tłuszcz zachowaj do zrobienia sosu.
Zamarynowaną cebulę, razem z zalewą, wymieszaj dobrze z tłuszczem z boczku, czosnkiem, musztardą i majerankiem. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
Ugotowaną kaszę gryczaną wymieszaj dobrze z sosem. Dodaj do niej usmażony boczek, przepołowione przepiórcze jajka i korniszony, oraz pokrojone pomidory. Połącz delikatnie i posyp natką pietruszki.
***
*Jak gotować jajka przepiórcze (na twardo)?
W skrócie - tak, jak kurze, tylko krócej.
Jajka, najlepiej wyjęte odpowiednio wcześniej z lodówki (zimne łatwiej popękają w zetknięciu z wrzątkiem), włóż do garnka z dużą ilością gotującej się wody. Gotuj 4 minuty.
Jajka należy wkładać do wody ostrożnie, bo są dużo delikatniejsze od kurzych. Ja umieszczam je najpierw w drucianym koszyczku na długiej rączce, koszyczek razem z zawartością zanurzam we wrzątku i tak zostawiam. Dzięki koszyczkowi wyjmuję je z wody po ugotowaniu jednym ruchem.
Po upływie 4 minut, wyjmij jajka z wrzątku i natychmiast zanurz je we wcześniej przygotowanej misce z lodowatą wodą. Do schłodzenia zimnej wody z kranu można użyć kostek lodu, ale jeszcze lepsze są wkłady do przenośnych lodówek (trzymam je stale w zamrażarce). Zimna woda powstrzyma proces gotwania jajek, a dodatkowo ułatwi ich późniejsze obieranie, szczególnie jeśli nadtłuczemy im skorupki przy wkładaniu do wody.
Ugotowane jajka przepiórcze, w skorupkach lub obrane, można trzymać przez kilka dni w lodówce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz